Dlaczego facebook nie sprzedaje

Bum, stało się, Twój biznes ma fanpage na facebooku! „Fejsbuk sprzedaje” mówili, załóż fejsa i sprzedaż będzie rosła, rosła i rosła mówili. Wystarczy profil, kilka postów i masz złote góry, tak mówili… Guzik! Niby fanpage jest, posty jakieś są, nawet kilku fanów jest, a sprzedaży z fejsa jak nie było, tak nie ma :/
Zastanawiasz się, ale jak to, dlaczego?

Już odpowiadam :)

Po pierwsze. Najprawdopodobniej popełniasz jeden z 7 błędów głównych marki w social mediach, albo nawet wszystkie razem!

Po drugie. Najważniejsze!

Sam facebook nie sprzedaje, posiadanie fanpage’a nie wystarczy. Pamiętaj, że komunikacja na fb, to jedno z narzędzi, które bez Twojego (Twojej marki) zaangażowania samo nie zadziała. Facebook, jak każde specjalistyczne urządzenie, potrzebuje dobrze wyszkolonego i doświadczonego operatora, który z kolei bez odpowiedniego zaplecza (bez paliwa), cudów nie zdziała. Nieważne czy tym operatorem jest pracownik twojej firmy, czy wyspecjalizowana agencja. Jeśli nie dasz im wsparcia w postaci działań marketingowych i promocyjnych, również w innych kanałach, to facebook nie będzie sprzedawał.

Jeśli chcesz naprawdę sprzedawać przez fb, to przygotuj się na:

 • nowe obowiązki dla pracowników lub zlecenie ich agencji, np. wyszukiwanie liderów opinii (influencerzy, trendsetterzy) i nagradzanie ich dodatkowymi korzyściami, prowadzenie komunikacji poza „normalnymi” godzinami pracy, monitoring internetu, codzienne researche branżowe, itd.
 • zmianę procesów decyzyjnych i priorytetów w sytuacjach kryzysowych lub podczas obsługi posprzedażowej i odpowiadania na pytania fanów
 • zmianę polityki sprzedażowej – rabaty i zniżki dla fanów, priorytetowe traktowanie facebookowiczów
 • lepsze poznanie klientów – odejście od ogółu i zbliżenie się ku jednostce, bezpośrednia komunikacja
 • zmianę struktury wydatków marketingowych i porządną analizę ROI z działań w internecie

Pamiętaj:

 • biznes na facebooku, to model human 2 human, tutaj komunikują się ludzie!
 • stwórz zaplecze i dawaj wsparcie działaniom prowadzonym na facebooku, dostarczaj na czas dobre materiały i informacje!
 • słuchaj swojego operatora facebooka :) bo to on / ona w Twoim imieniu kontaktuje się z Twoimi klientami i zna ich najlepiej!
 • przygotuj budżet na działania reklamowe na facebooku – zasięg organiczny to za mało, aby sprzedawać!
 • bądź cierpliwy (cierpliwa) – działania w mediach społecznościowych, to proces, który wymaga konsekwencji i czasu!

One thought on “Dlaczego facebook nie sprzedaje

 1. […] i doświadczonego operatora. Tylko wtedy będzie sprzedawał. Pisaliśmy o tym w poście Dlaczego Facebook nie sprzedaje.  Zerknijcie również na wpis o 7 najczęściej popełnianych błędach w mediach […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *